L’avaluació
és una activitat valorativa que ens permet determinar en quinamesura s’han adquirit els objectius. El principi ha de ser “
avaluar per millorar”.
En
aquest sentit , l’avaluació permet adaptar millor l’ajuda
pedagògica a les característiques individuals dels nens.
Tot
i que sigui a nivell subjectiu, hem d’aturar-nos a reflexionar
sobre si s’ha aconseguit o no cadascun dels objectius proposats.
És
important avaluar l’adequació a cadascuna de les activitats una
vegada realitzades, per tal de poder modificar-les amb la intenció
d’anar perfeccionant el programa.
“L’avaluació
ha de ser contínua i ha d’estar integrada en el procés educatiu,
formarà part integrant del mateix i constituirà un instrument
d’acció pedagògica”
D'altra
banda, aquesta ha d’atendre a les adquisicions realitzades pels
infants al llarg dels processos d’ensenyament–aprenentatge i a
l’efectivitat del desenvolupament de tota la programació de la
Unitat Didàctica (objectius i continguts plantejats, metodologia,
activitats d’aprenentatge,tècniques d’avaluació
utilitzades...).
És
molt important l’obtenció i anàlisi d’informacions objectives
de cadascun dels nens i nenes, així com de resta de components de
la tasca educativa. És per això, l'avaluació presenta unes
determinades característiques:
• Ha
de ser continuada perquè ha d'estar present en el seguiment
del desenvolupament del procés d'aprenentatge de l'infant,
observant sistemàticament i de manera clara i simple les activitats
que aquest realitza, per si cal algun tipus d'adaptació o ajuda.
• Ha
de ser individualitzada perquè els infants tenen diferents
ritmes i estils d'aprenentatge i és necessari constatar quin és el
punt de partida per valorar el seu progrés en relació amb els
objectius plantejats.
• Ha
de ser global ja
que ha d'atendre tota la complexitat del pensament de
l'infant, la maduració
dels
esquemes conceptuals, les capacitats de procediment i l'adquisició
de les actituds i normes de comportament.
• Ha
de ser coherent amb la programació perquè hi ha d'haver una
correspondència entre les activitats d'ensenyament i aprenentatge i
les activitats d'avaluació.
•
Ha
de ser integradora
perquè
ha de considerar l'adquisició de cadascuna de les àrees
d'experiència.
Valoració del progrés i evolució dels infants
Prèviament
a l'inici de l'avaluació, hem de fer una programació tenint en
compte els resultats avaluables que volem aconseguir. És per això
que hem de realitzar una seqüència didàctica que ens permeti dur a
terme aquest procés per tal de poder valorar-lo en el seu acabament.
A
continuació es mostra un quadre amb la seqüència d'activitats que
es realitzaran durant d'unitat didàctica classificades pel moment
avaluatiu de cadascuna (inici de l'avaluació,
desenvolupament i síntesi...)
Seqüència
Didàctica
|
Activitats
d'avaluació inicial:
Activitat
1: El mural de les emocions
Activitat
2: Els follets dels dies de la setmana
Activitat
3: La cançó de la felicitat
|
Activitats
de desenvolupament:
Activitat
4: L'alegria
Activitat
5: Que sento quan ric i quan ploro
Activitat
6: Els colors de l'emoció
Activitat
7: El racó de les emocions
Activitat
8: El monstre menja-colors
Activitat
9: Fem un mural amb els pares
|
Activitats
de síntesi:
Activitat
10: Pares i fills sentim les emocions
Activitat
11: El conte de les emocions
Activitat
12: Les piruletes de les emocions
|
Totes
aquestes activitats s'ha de basar en un procés responent les
següents qüestions: Què, com i quan s'ha d'avaluar.
Què
avaluarem?
En
aquest apartat s’han de considerar tres aspectes:
-L’avaluació
del procés educatiu:
en el qual es comprovarà si els nens i nenes estan adquirint les
capacitats previstes en els objectius de les diferents propostes
pedagògiques. Així doncs, cal tenir en compte el perquè saben o no
saben fer quelcom, i perquè poden o no poden fer-ho. Cal també
veure en quines circumstancies troben majors dificultats i quines són
capaços de superar.
-L’avaluació
de les educadores:
serveix per comprovar que la tasca que realitzen es desenvolupa
adequadament, es a dir saber si l’estil d’ensenyament, el tipus
de metodologia, l’ajuda que proporciona en general i als nens amb
necessitats educatives especials, el tipus de suport que utilitza i
els recursos que empra per fer les seves propostes de treball.
-L’avaluació
de la proposta pedagògica:
serveix per valorar l’adequació d’aquesta a la pràctica
educativa i als resultats obtinguts en l’avaluació dels alumnes.
Alhora es farà servir per comprovar l’adequació de les activitats
a les característiques, necessitats i interessos dels infants.
Com
avaluarem?
La
nostra avaluació es centrarà en l’observació directa i
sistemàtica. Per això,utilitzarem un seguit de graelles adaptades a
la necessitat de cada proposta pedagògica on es podrà anar anotant
tots els aspectes necessaris per dur a terme aquest procés de manera
acurada.
Per
tant,les estratègies utilitzades per a avaluar el projecte seran les
següents:
L’observació
directa i sistemàtica:
Permet
conèixer el resultat obtingut durant les activitats proposades, el
clima que s’hi ha respirat, el grau de satisfacció i de
participació dels infants, les reaccions i les actituds mostrades.
Registre
anecdòtic:
Permet
recollir anotacions a través del les actituds que vagin mostrant dia
rere dia i a partir de les observacions realitzades.
Graella
individual amb criteris d’avaluació:
Serveix
per veure l’evolució individual de cada infant.
*Les
graelles d'avaluació es mostren a continuació.
Quan
avaluarem?
Tanmateix,
el procés d'avaluació,el podem diferenciar en tres fases segons el
moment en què es realitza, com són:
1.
L’avaluació inicial: es duu a terme a l’inici
del procés d’ensenyament–aprenentatge i ens permet saber quin és
el punt de partida, què saben els infants vers els nous
aprenentatges,el seu nivell de motivació,interessos, actituds...A
partir de l’anàlisi d’aquesta situació, ens caldrà adequar la
proposta didàctica a les característiques dels alumnes (com a grup
i de manera individual).
2.
L’avaluació formativa o del progrés: consisteix
en l’observació sistemàtica i valoració dels processos
d’aprenentatge,dificultats i necessitats educatives que es van
constatant a mesura que es realitzen les activitats de les diferents
unitats didàctiques. Ens ha de permetre detectar errors i establir
mecanismes per millorar constantment el procés
d’ensenyament–aprenentatge. Aquesta avaluació es porta a terme a
través de l’observació directa de les diferents activitats
d’ensenyament–aprenentatge i queda anotada en els fulls de
registre que el mestre/a tutor elabora per a cada infant.
3.
L’avaluació final: es refereix al grau
d’assoliment dels objectius d’aprenentatge per part dels alumnes
en acabar la seqüència d’aprenentatge. Ens serveix també per
comprovar l ’'eficiència del procés. Per dur-la a terme hem de
recórrer a tècniques d’avaluació que reflecteixen de quina
manera
els alumnes utilitzen els continguts apresos (fitxes
d’avaluació,activitats on puguin posar en pràctica els continguts
apresos...) i que ens permetin enregistrar el grau d’assoliment
dels objectius establerts (graelles d'observació, diari de classe,
escales estimatives, ...).
Per
tant, hem de donar resposta al; què, quan i com s'ha d'avaluar.
Tanmateix,
cadascuna de les activitats s'avaluarà de manera individual per a
cada infant, així com col·lectivament.
Les
graelles que farem servir per tal de dur a terme l'avaluació de les
activitats que hem seleccionat per dur a terme l'avaluació
,juntament amb els criteris que hem seguit per recollir la informació
, i per poder avaluar el progrés del infants durant la realització
de les activitats seran les següents:
SEQÜÈNCIA
D'ACTIVITATS QUE AVALUAREM
UNITAT
DE PROGRAMACIÓ: Comença el dia amb un somriure
|
|||
Tipus
d'activitats
|
Noms
de les activitats
|
Criteris
que seguirem per avaluar
|
Ítems
que avaluarem
|
Activitats
d'avaluació inicial
|
Activitat
1: El mural de les emocions
Activitat
2: Els follets dels dies de la setmana
Activitat
3: La cançó de la felicitat
|
-
Coneixements que tenen els infants a l'inici de l'escola envers
ell mateix i els altres
-
Saber en quin moment evolutiu es troben aquests infants
-
Interès que mostren els infants a l'hora de dur a terme les
activitats
-
Actituds envers els companys nous
|
-
Reconeix les emocions pròpies i dels altres.
-
Reconeix emocions en contes.
-Identifica
les emocions positives i negatives
-
Sap gestionar alguna emoció
quan se li demana
-Expressa
determinats sentiments, emocions quan se li demana
-
Mostra actituds de respecte pels seus companys de grup, els
objectes i els materials de l'aula a la que pertany
|
Activitats
d'avaluació de desenvolupament
|
Activitat
4: L'alegria
Activitat
5: Que sento quan ric i quan ploro
Activitat
6: Els colors de l'emoció
Activitat
7: El racó de les emocions
Activitat
8: El monstre menja-colors
Activitat
9: Fem un mural amb els pares
|
-
Grau de participació dels infants
-
Coneixements adquirits a partir del treball inicial amb les
expressions de les seves emocions
-
Actituds dels infants a l'hora de realitzar les activitats
-
Grau d'adequació dels espais, els materials
|
-L'espai
ha sigut l'adequat per a dur a terme l'activitat.
-El
temps ha sigut l'adequat a l'activitat.
-
L'activitat ha sigut adequada a l'edat dels infants.
-Gaudeix
de les activitats proposades per l'educadora
-
Experimenta
les diverses sensacions que sent quan realitza activitats
relacionades amb les emocions: alegria, tristesa, i les expressa
per mitjà d'algunes paraules i petites construccions de frases
-
Sap com representar amb gestos totes les emocions
|
Activitats
d'avaluació final
|
Activitat
10: Pares i fills sentim les emocions
Activitat
11: El conte de les emocions
Activitat
12: Les piruletes de les emocions
|
-
Coneixements adquirits envers l'expressió de les seves emocions i
les dels altres
-
Integració de l'infant al grup de classe
-
Adquisició de vocabulari nou
-
Coneixements de les emocions ( Alegria, tristes, enuig, por)
|
-
Ha adquirit nou vocabulari
-
Sap
identificar quan està content, trist , enfadat o té por.
-
S'ha integrat i es relaciona amb el grup d'infants i l'educadora.
-
Ha estat capaç d'associar l'expressió de l'imatge amb el
significat verbalitzat per l'educadora.
|
AVALUACIÓ
PROGRÉS DELS INFANTS
|
||||
Nom
de l'infant:
Activitat:
Data:
|
||||
ÍTEMS
|
Si
|
No
|
A
vegades
|
Observacions
|
Reconeix
les emocions en ell mateix
|
||||
Reconeix
les emocions en els altres?
|
||||
Reconeix
amb imatges algunes emocions?
|
||||
Sap
expressar algunes emocions primàries?
|
||||
Participa
de les activitats?
|
||||
Sap
com representar amb gestos algunes emocions?
|
||||
Sap
identificar quan està trist, content o té por?
|
||||
S'ha
relacionat positivament amb els seus companys?
|
||||
Ha
estat distret ?
|
||||
Ha
estat atent?
|
||||
Sap
gestionar alguna emoció quan se li demana?
|
||||
Es
capaç d'imitar algunes emocions?
|
||||
Ha
adquirit nou vocabulari ?
|
Valoració de la unitat didàctica
-
Què i quan avaluarem?:
L'avaluació
que farem de la nostra unitat didàctica, es farà mitjançant una
observació continuada al llarg de tot el curs per prendre decisions
sobre la seva idoneïtat plasmada sobre les graelles avaluables a
cada situació i circumstància.

Per
avaluar la nostra programació farem una valoració que se sustenti
en els tres pilars que la componen:
1-Durada
de la programació:
L'objectiu
de la nostra programació és complir-la, per tant aquest serà un
primer índex a avaluar:
S'ha
complert la programació en la seva totalitat?. És a dir, si la
programació ha estat ajustada en el temps tal i com va
estar programada anteriorment.
Totes
les activitats s'han realitzat en el temps establert?
El
temps establert per treballar la unitat didàctica ha estat
l'adequat?
En
funció dels resultats que obtinguem, i si creiem que hi hagut un
desajust important, estudiarem les causes que ho hagin provocat i es
modificaran per unes programacions futures.
2-
Idoneïtat de les activitats:
Quant
a la idoneïtat de les activitats, podem preguntar-nos:
-
Han respost, les activitats, al que esperàvem d'elles? Per donar-hi
una resposta caldrà repassar individualment les fitxes d'observació
de cada activitat i fer-ne una valoració sobre la base de:
Les
activitats plantejades s'ajusten als objectius que es pretenien?
Els
nens i les nenes han fet el que s'esperava que fessin en cadascuna
d'elles?
Els
nen i les nenes s'han mostrat motivats i han acceptat l'activitat amb
interès?
Les
activitats han estat suficients per treballar la unitat didàctica?
L'avaluació
de les activitats és un fet que caldrà realitzar diàriament.
L'anàlisi del proces i dels resultats de les activitats anirà
lligada a l'anàlisi de les respostes i actituds dels infants durant
la seva pràctica. Aquesta valoració ens permetrà fer les
modificacions o els ajustos necessaris.
El
mètode que farem servir per avaluar les activitats serà la fitxa o
graella d'observació. Un cop l'equip educatiu hagi obtingut i
analitzat la informació, ajustarem l'activitat per adequar-la a les
necessitats detectades.
3-Disponibilitat
dels recursos:
Tot
l'equip educatiu haurem d'avaluar la disponibilitat dels recursos :
-
Hem disposat dels recursos necessaris per desenvolupar totes les
activitats? En aquesta fase haurem de determinar:
Els
recursos previstos han estat els adequats per desenvolupar cadascuna
de les activitats?
Els
recursos han estat suficients alhora de la realització de les
activitats?
El
plantejament inicial dels recursos necessaris per la realització de
totes les activitats, s¡han ajustat a l'hora de la seva realització?
Tot
l'equip educatiu que ha realitzat aquesta Unitat Didàctica
realitzarà una avaluació final per poder mesurar els resultats
obtinguts amb el projecte, i així decidir si ha resultat
satisfactòria o bé si hi ha punts a millorar al tornar a repetir la
programació.
En
aquesta avaluació final el que hem d'estudiar és: si el nostre
projecte funciona amb èxit i
quines
millores podem aplicar per a que sigui millor.
Com
avaluarem?
Per
tal d'analitzar tots aquests resultats finals dels procés, crearem
un control de seguiment d'aquesta programació.
Com
a instrument per realitzar un bon seguiment de la nostra programació,
utilitzarem aquesta taula per poder
saber si estem millorant:
AVALUACIÓ
DE LES ACTIVITATS DE LA PROGRAMACIÓ
|
||||
ÍTEMS
|
No
|
Si
|
A
vegades
|
Observacions
|
S'han
realitzat en el temps establert?
|
||||
Han
sigut motivadores i han facilitat una major adaptació?
|
||||
Han
tingut en compte la individualitat de cada infant ?
|
||||
Han
permès l'assoliment dels objectius establerts?
|
||||
S'han
adaptat als diferents moments evolutius de cada infant?
|
||||
Han
propiciat un clima agradable i ric en estímuls?
|
||||
Els
infants han fet el que s'esperava que fessin en cadascuna de les
activitats?
|
||||
Les
activitats han estat suficients per treballar la unitat didàctica?
|
AVALUACIÓ
DE L'EQUIP EDUCATIU
|
||||
ÍTEMS
|
No
|
Si
|
A
vegades
|
Observacions
|
Han
respectat el ritme dels alumnes?
|
||||
Ha
participat i col·laborat en totes les activitats proposades?
|
||||
El
llenguatge utilitzat ha estat clar i senzill?
|
||||
Han
aportat seguretat als infants?
|
||||
Han
respectat en tot moment l'expressió dels sentiments dels infants?
|
||||
Han
donat mostres d'afecte als infants en els moments que ho han
necessitat'
|
||||
Han
donat l'atenció individual que ha necessitat en tot moment els
infants?
|
||||
Han
realitzat contactes amb les famílies i han establert mecanismes
de col·laboració amb ells?
|
||||
Han
tinguts moments de tendresa fent una abraçada a l'infant quan
aquest ho ha necessitat?
|
AVALUACIÓ
DELS RECURSOS DISPOSATS PER A LA PROGRAMACIÓ
|
||||
ÍTEMS
|
No
|
Si
|
A
vegades
|
Observacions
|
Els
recursos han estat suficients alhora de la realització de les
activitats?
|
||||
Els
recursos previstos han estat adequats per al desenvolupament de
les activitats?
|
||||
S'han
utilitzat els materials adients?
|
||||
El
nombre d'educadores per a cada activitat ha estat suficient ?
|
||||
L'espai
disposat ha permès la creació d'un clima de seguretat adequat
per als infants?
|
Cap comentari:
Publica un comentari a l'entrada